ODI1L3VfMS9jY18zMTZiOC9wLzIwMTcvMDkvMTgvMTY3Ni84MDAvYzdkZTlhYjhlM2IzNDgyNWEwMWE4MjJmNThiYjNmNWYucG5n

Narodowy Program Trzeźwości

W dniach od 21 do 23 września 2017 r. odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości i zaowocował wypracowaniem „Narodowego Programu Trzeźwości”, który został oficjalnie ogłoszony 11 lutego 2018 r. przez bpa Tadeusza Bronakowskiego – przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Podejmując tę inicjatywę zorganizowaliśmy Kujawsko-Pomorski Kongres „Ku trzeźwości Narodu”. Ze względów organizacyjnych odbyły się dwa podobne wydarzenia: jedno 14 czerwca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, drugie 10 września w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Obrady kongresowe zostały poprzedzone Mszą św. Zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich gmin w województwie, kuratoriów oświaty, organizacji prowadzących działalność trzeźwościową oraz przedstawiciele Kościoła zaangażowani w walkę z plagą alkoholizmu.

W ramach sesji kongresowej wysłuchaliśmy czterech referatów poświęconych ocenie sytuacji zagrożenia plagą alkoholizmu w Polsce, odpowiedzialności państwa i samorządu w trosce o trzeźwość, odpowiedzialności rodziny i szkoły oraz odpowiedzialności Kościoła. Obie sesje rozpoczął wykład głównego autora Narodowego Programu Trzeźwości prof. Krzysztofa Wojcieszka. O odpowiedzialności rodziny i szkoły mówiła Jolanta Terlikowska, która jest kierownikiem działu ds. rodziny i młodzieży w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Natomiast o roli Kościoła mówił bliski współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i wieloletni moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ks. prof. Piotr Kulbacki.

Teraz przyszedł czas na organizację powiatowych i miejskich kongresów „Ku trzeźwości Narodu” i rozpoczęcia podejmowania konkretnych inicjatyw społecznych. W najbliższym czasie planujemy zorganizować kongres dla powiatu toruńskiego. Odbędzie się on w poniedziałek 11 marca. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00 w kościele w Przecznie i będzie kontynuowany od godz. 10.30 w sali BCK w Łubiance.

Tematyka kongresu powiatowego będzie nawiązywać do kongresu krajowego i wojewódzkiego. Zaprosiliśmy najlepszych prelegentów z „górnej półki”. Obecna będzie prezentacja konkretnych programów, które planujemy wprowadzić w naszej gminie już w bieżącym roku. W maju dla młodzieży z klas VIII i III gimnazjalnych z całej gminy będzie realizowany dwudniowy program profilaktyczny „Archipelag Skarbów”. Zachęcam do obejrzenia w internecie krótkiego filmu promocyjnego. W parafiach spróbujemy przywrócić przyrzeczenia abstynenckie z okazji I Komunii św. W planach jest organizowanie kolejnych imprez parafialnych i gminnych bez napoi alkoholowych. Celem działań nie jest bowiem wprowadzanie przymusowej prohibicji znanej z przełomu XIX i XX wieku, która ostatecznie nie zdała egzaminu. Celem jest powolna zmiana mentalności społecznej, aby alkohol nie był postrzegany jako konieczny napój bez którego np. sylwester czy wesele będzie nieudane. Natomiast w sklepach w ramach kampanii „Nie piję bo kocham” planujemy skutecznie wyeliminować sprzedaż alkoholu dla nieletnich. Co z tych planów uda się zrealizować, i w jakim kształcie, zależeć będzie od uczestników kongresu powiatowego.

W celu jak najlepszego przygotowania Kongresu prosimy o zgłaszanie się telefoniczne pod numerem telefonu 606-486-670 (parafia Przeczno) lub 56-649-56-60 w godz. od 8 do 15 do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Oczekujemy na obecność wszystkich zainteresowanych rozwiązywaniem problemów wynikających z nadużywania alkoholu, a szczególnie nauczycieli, właścicieli placówek handlowych i sprzedawców alkoholu, pracowników samorządowych oraz jednostek kultury, radnych parafialnych itd.

ks. Wacław Dokurno